5 kluczowych zasad człowieka sprzedaży

Z kim kojarzy Ci się człowiek sprzedaży? Z liderem, profesjonalistą? Według mnie oba te określenia pasują. Człowiek sprzedaży, to osoba, która zna się na fachu, w tym przypadku na sprzedaży. To ktoś, kto ma ogromną wiedzę i doświadczenie, a przy pomocy technik sprzedażowych potrafi osiągnąć niesamowite wyniki. Którego doświadczenie życiowe jest równie ważne, co doświadczenie zawodowe.

A ty, czym się zajmujesz? Może jesteś sprzedawcą od lat, ale efekty Twojej pracy Cię nie zadowalają? A może zaczynasz swą drogę w sprzedaży, chcesz mieć mocne podstawy i większą szanse na sukces? Jeśli tak, to doskonale trafiłeś! Zapoznaj się z tymi pięcioma zasadami, a nic już nie będzie takie jak wcześniej! Na start napiszę tylko i aż tyle, że praca w sprzedaży, szczególnie w nieruchomościach, to nie jest praca. To bardziej styl życia. Im szybciej to zrozumiesz, tym szybciej odniesiesz sukces o jakim marzysz. Ostatnim razem napisałem o 10 sposobach na bardziej spełnione życie, dziś zapraszam Cię do poznania mojej wizji człowieka sprzedaży.


Produkt bez tajemnic


Dobry sprzedawca, to taki, który zna swoje produkty na wskroś i wierzy w nie. Jeśli jest przekonany, iż dany produkt może w 100% zaspokoić jakąś potrzebę to będzie bardziej przekonujący dla klienta. Nie zaskoczy go nawet najbardziej skomplikowane pytanie ze strony nabywcy. Jeśli chcesz być ekspertem w swojej dziedzinie, musisz być gotowy do dyskusji z klientem, a nie tylko przygotowany na przedstawienie mu oferty. Sama znajomość technik sprzedażowych nie pomoże, gdy nie będziemy mieć szczegółowej wiedzy na temat swojego asortymentu. Warto też zaskoczyć klienta jakąś ciekawostką związaną z produktem, ciekawą funkcją. To sprawi, iż produkt zostanie bardziej przez niego zapamiętany i nawet, jeśli w danym momencie nic nie kupi, to jest duża szansa ze wróci po produkt później. To dlatego w naszym MNP Super Team kładę duży nacisk na to, abyśmy znali nasze nieruchomości lepiej, niż ich właściciele. Dlatego sprawdzamy stan prawny i techniczny nieruchomości jakbyśmy przeprowadzili swoisty audyt.


Słuchaj uważnie


Człowiek sprzedaży aktywnie słucha swoich klientów. Dobry handlowiec to nie tylko dobry strateg, ale też słuchacz i psycholog. Umiejętność współodczuwania i dobra komunikacja są tutaj kluczowe. Aby idealnie dopasować produkt do klienta, musimy poznać jego potrzeby, jego samego oraz wymagania. Wiedza ta ułatwi nam prowadzenie rozmowy, i jeśli nawet od razu nic nie sprzedamy, to zostawimy dobre wrażenie i szanse na sprzedaż w późniejszym czasie. Nie warto również zbytnio koloryzować swoich produktów, gdyż przyłapani na kłamstwie, tracimy na wiarygodności. Klient, jeśli czuje, że jest wysłuchany przez sprzedającego, że jest w centrum jego zainteresowania, czuje się doceniony. Jest to często dodatkową motywacją do zakupu.


Bądź pewny siebie


Chcesz osiągać sukcesy w tej branży? Musisz i wykazać się pełnym profesjonalizmem. A kto uwierzy takiemu sprzedawcy, który nie będzie pewien tego, co robi i czym handluje. Pewność siebie jest kluczowa zasadą i można się tego nauczyć. Klient to dobry obserwator i wyłapie każde wahanie w naszym głosie. Aby dobrze sprzedawać trzeba być dobrze przygotowanym, znać nie tylko swój produkt, ale też rynek, na którym się działa. To sprawi ze nic nas nie zaskoczy. Chcesz być dobrym sprzedawca musisz działać sprawnie? Nie zawsze twoja praca musi być od razu wykonana, a problem rozwiązany natychmiast. Czasem ważniejsza jest szybkość działania, zainteresowanie klientem, gdyż konkurencja nie śpi. Odpowiedni sposób formułowania myśli oraz nasze słownictwo też powinien być dostosowany do klienta. Warto stosować takie wyrażenia, które będą sugerować ze dany produkt jest niezbędny do zaspokojenia jednej lub kilku potrzeb klienta np. “dzięki temu…”, ” pozwoli to Panu/Pani na …”, “proszę zwrócić uwagę…”. Dzięki temu klient nie odczuje, że narzuca mu się nie przydatna rzecz, że chce się coś “wcisnąć”, lecz że ktoś chce mu pomóc zaspokoić potrzeby, ułatwić życie.


Rozwijaj się 


Potrzeba rozwoju osobistego była ze mną przez całe moje życie. Nie mogłem się nie rozwijać, ponieważ nie byłbym w stanie awansować według ścieżki jaką sobie obrałem pracując w korporacji. W ciągu kilku lat przeszedłem karierę od doradcy w oddziale do dyr.departamentu sprzedaży. Później będąc przedsiębiorcą ciągle musiałem się czegoś uczyć, żeby rozwijać najpierw siebie jako handlowca, a później zespół za jaki byłem odpowiedzialny. Bardzo wierzę w rozwój osobisty i jego konieczność, jeśli chcesz odnieść sukces w dynamicznym środowisku sprzedaży, niezależnie w jakiej pracujesz branży.

Handlowiec, który się nie rozwija i pracuje wg zasad sprzed lat, nigdy nie osiągnie spektakularnych efektów. Rynek ciągle się zmienia i techniki sprzedaży również. To, co było skuteczne 5 lat temu nie zawsze musi zadziałać teraz. W dzisiejszych czasach duża cześć sprzedaży odbywa się w internecie i dlatego korzystanie z social mediów jest niezbędne. Chcesz być super sprzedawca musisz tez poszerzać swoją wiedzę w innych dziedzinach, szkolić się. Mądry sprzedawca, to osoba z szerokimi zainteresowaniami, gdyż nie wiadomo, jaki klient i w jakiej dziedzinie nam się trafi. Im bardziej będziemy obyci w nowoczesnych technologiach tym więcej klientów możemy zdobyć.

Osoba, która ciągle poszerza swoje umiejętności, jest chętna do ciągłego rozwoju i pracy, jest szybko wychwytywana na rynku przez pracodawców. Chcesz osiągać sukcesy, nie możesz stać w miejscu, musisz się rozwijać. Rozwijaj swoje hobby, zainteresowania bądź ambitny!


Nie daj się stresowi


W tej branży odporność na stres jest bardzo ważna. Nastawienie na realizacje celów, powoduje nieraz ogromny stres. Trzeba nauczyć się działać szybko i sprawnie, mimo przeszkód na drodze do sprzedaży. Umiejętność radzenia sobie z presją czasu i sprawnym negocjowaniem jest bardzo ważna. I nawet, jeśli teraz nie do końca jesteś przekonany czy to dla ciebie, musisz wiedzieć ze wszystkiego można się nauczyć. Wystarczy trochę czasu i samozaparcia, aby nauczyć się zarządzać swoim czasem, stresem i swoimi emocjami. Klienci są różni, często trudni w komunikacji a my nie możemy sobie pozwolić na wybuch emocji. Ważna jest również wytrwałość w działaniu. Nie można się poddawać po kilku porażkach. Trzeba nauczyć się przekształcić stres w motywacje do działania. Moi współpracownicy często mówią, że mam nerwy ze stali i bardzo duże opanowanie. Nie zawsze tak było. Ja to po prostu w sobie wypracowałem. Skoro ja mogłem, to Ty również możesz, powodzenia!


Dawid Małycha – Managing Director Małycha Nieruchomości Premium


Obserwuj mnie w Social Media: Facebook i Instagram i YouTube


Inne, ciekawe artykuły:


Sprawdź blog pośrednictwa kredytów hipotecznych MBF:


Sprawdź blog agencji nieruchomości MNP:


Jestem urodzonym sprzedawcą. Instytut Gallupa wskazał moje talenty jako: Osiąganie, Ukierunkowanie, Rywalizacja, Poważanie, Dyscyplina. Innymi słowy wykonuję zawód w 100% dopasowany do moich naturalnych predyspozycji i jestem skutecznym agentem. Rekord sprzedanych nieruchomość w jednym miesiącu to blisko 10 mln złotych. Najciekawsza transakcja to sprzedaż apartamentu za 4 mln złotych i zakup z tymi klientami domu za 3,5 mln złotych miesiąc później. Pracuję tylko na umowach wyłącznych. Poznaj Moją Super Moc – Sprzedaję 9 na 10 nieruchomości. 30% z nich sprzedaję pierwszego dnia.

Leave a commentNajnowsze artykuły

Skontaktuj się z Dawidem

©2021-2023 Dawid Małycha