Wyznaczanie i Osiąganie celów

Wyznaczanie i osiąganie celów to kluczowa umiejętność XXI wieku. Jeśli chcesz odnieść sukces w życiu lub biznesie sprawdź jak skutecznie realizować założone cele.

Wyznaczanie i osiąganie celów to według mnie kluczowa umiejętność XXI wieku. Dzięki niej jesteśmy w stanie kontrolować nasze życie osobiste i zawodowe nadając mu określony przez nas samych charakter. Slogan: możesz być kim chcesz niekoniecznie musi być wyświechtanym. Moje życie zawodowe potwierdza, że tak właśnie może być. Zawsze uważałem, że najgorsze w życiu to realizowanie celów jakich wewnętrznie nie czujemy. Dlatego po wielu latach pracy w korporacjach bankowych zostałem przedsiębiorcą. Od czterech lat prowadzę wspólnie z żoną firmę pośrednictwa nieruchomości i kredytów hipotecznych.

Dziś prowadzę Super Team – agencję nieruchomości segmentu wyższego i Premium – Małycha Nieruchomości Premium, oraz współtworzę z żoną firmę pośrednictwa kredytów hipotecznych. W zasadzie to wymyśliłem sobie zawód, a następnie zacząłem go wykonywać. Czytając dzisiejszy wpis zapoznasz się z moją historią, oraz tym w jaki sposób wyznaczam i następnie realizuję cele osobiste i zawodowe. Tak również staram się pracować z moim zespołem, staram się przekonywać każdego, że taka postawa przynosi z życia więcej. W dzisiejszym artykule znajdziesz następujące informacje:

 • Wyznaczanie i osiągnie celów – dlaczego to takie ważne?
 • Co możesz zyskać pracując z mapą celów?
 • Najważniejsza kwestia przez rozpoczęciem planowania.
 • Jak wyznaczać cele?
 • Wyznaczanie celów metodą smart
 • Osiąganie celów metodą krok po kroku.
 • Jak realizować cele?

Wyznaczanie i osiągnie celów – dlaczego to takie ważne?


Wyznaczanie i osiąganie celów powinno być nauką w szkole podstawowej. W życiu, od wiedzy dotyczącej wzorów matematycznych, bardziej przydaje się praktyczne podejście do realizacji własnych ambicji. Niestety nie wszyscy jesteśmy ambitni. Szkoła nie uczy nas, że takie podejście do życia może zwiększyć jego jakość. Wierzę w to, że ucząc się od najmłodszych lat pracy z celami uniknęlibyśmy porażek w życiu zawodowym. Dziś wiele osób niestety nie jest przygotowanych do wymagań rynku pracy. Potwierdzi to każdy, kto jest przedsiębiorcą i zatrudnia współpracowników. Abstrahuję tu od pokolenia Y, Z itd. Mam na myśli sposób wychowania i edukacji.

Co dokładnie stałoby się, gdybyśmy jednak uczyli się pracy z wyznaczaniem celów? Może więcej z nas zostałoby tym pracodawcą. Pozostała część osób, która nie miałaby takich ambicji, lepiej realizowałaby się w pracy na specjalistycznych, bądź kierowniczych stanowiskach. Z całą pewnością kroczylibyśmy pewniej przez życie, ponieważ poznalibyśmy smak walki z przeciwnościami losu.

Osobiście pracuję z celami od wielu lat wykorzystując różne narzędzia. Część z nich opiszę w dzisiejszym artykule. Zawsze byłem sportowcem, więc osiąganie tego, co sobie założyłem jest dla mnie niejako naturalne. Dopiero jednak w dorosłym życiu zdałem sobie sprawę, że świadome wykorzystywanie tej umiejętności może mi pomóc w pracy zawodowej. Najpierw, kiedy byłem etatowym pracownikiem korporacji i teraz kiedy chcemy z Olą zbudować naszą firmę marzeń.


Czego nauczysz się wyznaczając cele?


Wyznaczanie celów uczy pokory wobec życia, oraz pozwala zrozumieć że nie wszystko nam się należy. Na większość rzeczy w życiu musimy ciężko zapracować. Myślę, że los w życiu nie jest sprawiedliwy i dlatego właśnie osiąganie celów jest tak ważne. Pozwala wyrównać szanse, jakich może nie mieliśmy na początku naszej życiowej drogi. Jest to również umiejętność planowania zadań w czasie, niezwykle praktyczna kompetencja w każdym aspekcie życia. Bardzo często osiąganie naszych celów oznacza współpracę z innymi ludźmi co również wpływa na nasz rozwój poprzez kompetencje relacyjne.

Czy wiecie, że według powszechnie dostępnych badań tylko kilka procent ludzi zapisuje swoje cele, a kilkanaście w ogóle je wyznaczyło? To bardzo niskie statystyki. Wyobraźcie sobie jakim moglibyśmy być produktywnym społeczeństwem, gdybyśmy zwiększyli te liczby.

Gdybym miał powiedzieć o sobie, czego się nauczyłem po wielu latach pracując z celami własnymi oraz zespołów jakimi kierowałem to powiedziałbym, że nie planując niczego planujesz porażkę. Jak można żyć z dnia na dzień i oczekiwać komfortu w życiu? No nie można. Pozostawienie życia losowi powoduje, że może się udać, ale nie musi. Może Was zaskoczę, ale nie mam tu na myśli tego, czy akurat urodzicie się w zamożnej rodzinie? Znam wiele przykładów, gdzie dzieci bogatych rodziców nie poradziły sobie w dorosłym życiu. I jestem absolutnie przekonany, że brak celów w życiu doprowadził wiele osób do tragedii. Planowanie życia to po prostu lepsza jakościowo egzystencja.


Jak wyznaczać cele?


Dlaczego dla większości osób wyzwaniem jest realizowanie zadań w pracy, bądź wyznaczanie własnych celów? Ponieważ nikt nigdy ich tego nie nauczył. Wyznaczanie i osiąganie celów to szczęśliwie taka umiejętność, której można się łatwo nauczyć. Wystarczy chcieć. Cele muszą być konkretne, mierzalne w czasie, oraz powinny być w zasięgu Twoich realnych możliwości. Nie można powiedzieć, że chcę być bogatym. Może za to wskazać konkretną kwotę jaką chcesz zarabiać. Następnie należy uzgodnić ze samym sobą w jakim czasie, czy chodzi o miesiąc, czy rok.

Wierzę w siłę przyciągania. Nie radzę jednak nikomu zaczynać myślec o milionie złotych, jeśli dziś podstawowe wynagrodzenie jest znacznie niższe. Można do tego dojść, krok po kroku realizując mniejsze cele. Kiedy więc miałbym powiedzieć co jest najważniejsze, kiedy zaczynasz planować cele to powiedziałbym, że jest to planowanie sukcesu. Nie jest to jednak jedyny ważny czynnik. Drugą ważną przeze mnie kwestią jest zapisanie tych celów. Ilekroć o tym mówię, najczęściej słyszę, że ja mam przecież te cele w głowie. I co z tego – odpowiadam. Zapisane, znaczy zapisane. Można do tego wrócić, pokazać innym, analizować ich sensowność, taktykę realizowania itd. Spróbujcie, a poczujecie różnicę po pierwszym miesiącu, kiedy należy wrócić do zapisanych celów.


Co jest najważniejsze, kiedy zaczynasz planować cele?


Z mojego doświadczenia wynika, że jest to mentalne przygotowanie do życia. Chodzi o to, że realizowanie wyznaczonych zadań dzień po dniu nie jest proste. Czasami jedno potknięcie może nas zatrzymać, a jak zareagujemy kiedy tych potknięć jest znacznie więcej? Dlatego praca nad sobą jest kluczowa w późniejszym etapie realizowania zadań. Nie potrafię podać Wam pięciu pomysłów które będą lekiem na wszystkie tego typu wyzwania. Mogę Wam jednak powiedzieć, jak to wygląda w moim przypadku. Staram się myśleć pozytywnie, niezależnie co by się nie działo.

Pracuję jako właściciel agencji nieruchomości. Czy wiecie jak często słyszę słowo “nie” w moim zawodzie? Czasami kilkanaście raz dziennie. Pracuję cały miesiąc, aby usłyszeć kilka razy “tak”, kiedy ktoś rozpoczyna ze mną współpracę i kiedy sprzedaję następnie jego mieszkanie. W między czasie słucham odmów potencjalnych klientów, oglądających, rozpadających się negocjacji. Mam trudną pracę, wymagającą niezwykle twardego charakteru. Dlatego postanowiłem myśleć tylko pozytywnie. Przechodzą obok innych sytuacji od razu do porządku dziennego i szukam kolejnej szansy, kolejnego kontraktu dla mnie i mojego zespołu. Zauważyłem, że taka postawa sprawiał, że czuje się silny w wielu innych aspektach życia.


Czym jest osiąganie celów w praktyce?


Osiąganie celów to dziś dla mnie projekt, który należy realizować każdego dnia. Powtarzać to codziennie, bez zatrzymywania się. Kwestią czasu jest tylko, kiedy znajdziecie się w miejscu, jakie sobie zaplanowaliście. Tak to dziś widzę. Muszę Wam powiedzieć, że nie znam ludzi, którzy doszli do wielkich rzeczy nie angażując się na 100% Znam za to wiele osób, które osiągnęły swoje cele pracując powtarzalnie, każdego dnia, dochodząc metodą małych kroków do upragnionych celów. Nie ma tu wielkiej filozofii, należy po prostu umieć postawić cel, urealnić go, obrać w ramy czasowe, a następnie precyzyjnie realizować dzień po dniu. Pokażę to Wam na przykładzie z mojego środowiska pracy. Kiedy przyjmuję nową osobę do zespołu to zawsze się pytam, ile chce zarabiać pieniędzy w każdym miesiącu. Następnie jej wyliczam, ile powinna wykonać dziennie telefonów, ile umówić spotkań, ile z tego pozyskać klientów do współpracy i ile finalnie z tego zarobi. Moi współpracownicy wiedzą, co mają robić. Od ich determinacji zależy tylko, jak szybko osiągną swoje cele.


Siła przyciągania motorem napędowym realizacji zadań


Opowiadam ten przykład za każdym razem, kiedy rozmawiam o sile przyciągania. Kiedyś moja żona, wtedy jeszcze narzeczona powiedziała mi, że chciałaby abyśmy zarabiali pewną kwotę pieniędzy. Tak kwota była w tamtym czasie mniej więcej pięcioma moimi pensjami w korporacji. Wiecie co pomyślałem? Że zwariowała. Tak, kilka lat temu nie potrafiłem wejść mentalnie na wyższy poziom. Jak miałem osiągnąć te cele, jeśli nie potrafiłem w nie uwierzyć?

Dziś wiem, że Ola jest mądrą kobietą, która ma wyobraźnię i wierzy w to, że co pomyślany i powiedziane w naszym życiu, ma szansę się później spełnić. Siła przyciągania jest więc dziś dla mnie kolejnym elementem w układance osiągania celów. Ola prowadzi w naszej firmie departament kredytów hipotecznych i pracuje jako ekspert kredytowy. Ta część naszego biznesu funkcjonuje pod marketingową nazwą Małycha Business Finance. Ola również pisze blog, ale o kredytach hipotecznych. Warto go sprawdzić, jest według mnie jednym z ciekawszych na polskim rynku.


Jak pracować ze sobą podczas mentalnej drogi w osiąganiu celów?


Osobiście wizualizuję cele. Staram je sobie wyobrazic, poczuć je, jakkolwiek to zabrzmi ale myśląc o nich wyobrażam sobie, że osiągnąłem już te cele. Kiedyś bym się z tego śmiał, dziś wiem że to po prostu działa. Jest mnóstwo literatury, która dotyka tego tematu od strony naukowej, jej wykaz zamieszczę na końcu artykułu. Wierzę, że wyznaczanie i osiąganie celów powinno być wsparte pracą mentalną. Co dokładnie mam na myśli? Kiedy zdecydowałem się budować zespół doradców, stanąłem w pokoju gdzie teraz siedzimy i wyobraziłem sobie kilka osób więcej.

Byłem w tamtym czasie w trakcie rekrutacji, miał do nas dołączyć Michał. Pomyślałem sobie, że fajnie byłoby gdyby ten zespół był mieszany. Następnego dnia zadzwoniła do mnie koleżanka proponując mi swoją i jej znajomej kandydaturę na agenta nieruchomości. Nie byłoby w tym nic dziwnego, gdyby nie fakt, że buduję zespół w oparciu tylko o ludzi pracujących wcześniej w korporacjach. Wierze, że jestem w stanie stworzyć im idealne warunki do rozwoju, a oni odwdzięczą mi się swoim doświadczeniem i umiejętnościami. takich historii mam mnóstwo w swoim życiu, dlatego wierzę w siłę przyciągania.


Wyznaczanie i osiąganie celów – kluczowa umiejętność XXI wieku


Gdybym za pomocą magicznej różdżki mógł coś przekazać mojej sześcioletniej córce, tak aby jej później było łatwiej w życiu to przekazałbym jej z pewnością umiejętność pracy nad swoimi celami. Moja mama dała mi wszystko, co mogła i jestem jej bardzo wdzięczny za miłość, oraz za troskę jaką od niej otrzymałem. Nie urodziłem się jednak w bardzo zamożnej rodzinie. Myślę, że mama walczyła w życiu, aby nam niczego nigdy nie zabrakło. Dlatego ja później do wszystkiego doszedłem dzięki ciężkiej pracy, systematycznego osiągania celów, jakie sobie wyznaczałem. Prowadząc biznes, czy pracując w firmie, czy korporacji zawsze stykacie się z celami. Życie jest prostsze, kiedy te cele przyjmujemy naturalnie, jako zadania do wykonania. Nie zapominając oczywiście o tym, że poza tymi wszystkimi celami warto po prostu fajnie żyć. Ale to pewnie temat na inny moment i inny artykuł.


Kroki do sukcesu – moja mapa osiągania celów


 1. Wyznacz cel.
 2. Określ go w czasie.
 3. Sprawdź, czy możesz go mierzyć dziennie, tygodniowo, miesięcznie itd.
 4. Dlaczego jego osiągnięcie pomoże Ci w życiu?
 5. Co może Ci przeszkodzić w jego zrealizowaniu?
 6. Wizualizuj cele jakie sobie wyznaczyłeś, myśl o nich.
 7. Pamiętaj, że nie zawsze wychodzi od razu, ale powtarzanie tych samych czynności zwiększa szansę na realizację celu.
 8. Myśl pozytywnie, cokolwiek by się nie działo.

Dawid Małycha – Managing Director Małycha Nieruchomości Premium


Obserwuj mnie w Social Media: Facebook i Instagram i YouTube


Inne, ciekawe artykuły:


Sprawdź blog pośrednictwa kredytów hipotecznych MBF:


Sprawdź blog agencji nieruchomości MNP:


Jestem urodzonym sprzedawcą. Instytut Gallupa wskazał moje talenty jako: Osiąganie, Ukierunkowanie, Rywalizacja, Poważanie, Dyscyplina. Innymi słowy wykonuję zawód w 100% dopasowany do moich naturalnych predyspozycji i jestem skutecznym agentem. Rekord sprzedanych nieruchomość w jednym miesiącu to blisko 10 mln złotych. Najciekawsza transakcja to sprzedaż apartamentu za 4 mln złotych i zakup z tymi klientami domu za 3,5 mln złotych miesiąc później. Pracuję tylko na umowach wyłącznych. Poznaj Moją Super Moc – Sprzedaję 9 na 10 nieruchomości. 30% z nich sprzedaję pierwszego dnia.

Leave a commentNajnowsze artykuły

Skontaktuj się z Dawidem

©2021-2023 Dawid Małycha