Najważniejsze wartości w życiu mojej firmy

Jakie są najważniejsze wartości w życiu naszej firmy? W jaki sposób pomagają mi zarządzać zespołem, jak wpływają na jego budowę?

Jakie są najważniejsze wartości w życiu naszej firmy? W jaki sposób pomagają mi zarządzać zespołem, oraz w jaki sposób wpływają na jego budowę? Czy wartości można mieć tylko w życiu osobistym, a może są one uniwersalnym drogowskazem również dla biznesu? Nazywam się Dawid Małycha i prowadzę agencję nieruchomości rynku wyższego i Premium. Tam z kolei buduję Super Team. Odpowiedzi na te pytania pozwoliły mi skuteczniej budować zespół. Dlatego dziś postanowiłem się nimi podzielić tu na naszym blogu.

Mam nadzieję, że będzie to inspirujący wpis nie tylko dla czytelników rynku nieruchomości, ale również dla wszystkich tych, którzy szukają równowagi w życiu. Osobiście uważam, że prawidłowo określony system wartości prowadzi do spokojnego, zrównoważonego i finalnie szczęśliwego życia. Czytając dzisiejszy artykuł dowiecie się m.in.:

  • dlaczego wprowadziliśmy system wartości do zarządzania firmą?
  • na jakie wartości w życiu postawiliśmy?
  • czy i jak taka postawa pomaga w prowadzeniu zespołów?
  • w jaki sposób wdrożyliśmy wartości do naszej firmy?
  • co stało się najcenniejszą lekcją po wprowadzeniu do organizacji wartości?

Najważniejsze wartości w życiu mojej firmy


2019 – to rok sukcesów i doświadczeń w moim życiu zawodowym. Ten rok to również taki moment, kiedy zdałem sobie sprawę, że to nie cel sam w sobie, a droga do niego jest ważniejsza. Pośredniczyłem w zeszłym roku na rynku nieruchomości wyższych i Premium w transakcjach na kwotę blisko 30 mln złotych. Za piękną satysfakcją jaką mam dzisiaj z realizowanych działań, stoi ciężka praca wykonywana każdego jednego dnia. Dziesiątki prezentacji, setki spotkań z klientami, ale również wiele odmów zakupu, sprzedaży, braku chęci negocjacji, czy nawet współpracy. I właśnie te odmowy sprawiły, że droga jaką przebyłem w 2019 roku okazała się dla mnie ważniejszym doświadczeniem, niż osiągnięcie biznesowych celów jakie sobie postawiłem rok temu.

Skąd wzięła się u mnie taka determinacja? Po części wynika to z naturalnego talentu dyscypliny jaki posiadam odkąd pamiętam. Myślę, że większy wpływ mogło mieć jednak inne zdarzenie. Określiliśmy najważniejsze wartości w życiu naszej organizacji. Wartości jakich chcemy przestrzegać. Spisanie ich i wdrożenie w życie sprawiło, że wynik o jakim wspomniałem stał się naturalną konsekwencją moich działań. Wierzę, że dzięki tym kilku prostym w zrozumieniu hasłom, cały zespół osiągnie nasze założenia biznesowe również w kolejnych latach. Wierzę również, że nasza praca nabierze nowego – lepszego wymiaru.


Co jest najważniejsze w życiu człowieka?


Według mnie są to wartości, ponieważ nadają sensu życiu i rytm w biznesie. Pozwalają dobrać odpowiedni zespół ludzi, który będzie w stanie zapewnić realizację wizji jaką wyznaczysz. Tacy ludzie doskonale zrozumieją misję Twojej pracy, a zbiór zasad współpracy będzie prostszy do zaakceptowania. Dlatego właśnie zdecydowałem się określić system wartości naszego zespołu.

Naszą firmę tworzę wspólnie z moją żoną Olgą, która odpowiada za departament kredytów hipotecznych. Ola na codzień nadzoruje prace działu kredytowego – prowadzi zespół pod marką Małycha Business Finance, która stała się wiodącą jednostką na rynku pośrednictwa kredytów hipotecznych w Warszawie. Budowanie zespołu oparliśmy o chęć zatrudniania osób posiadających podobny do nas system wartości. W naszej dotychczasowej karierze zawodowej musieliśmy się rozstać z kilkoma osobami. Było to dla nas trudne doświadczenie, ale jednocześnie potrzebne do tego, aby świadomie zacząć budować nasz zespół marzeń, nasz Super Team.

Postanowiliśmy, że musimy coś zmienić w naszym systemie zarządzania zespołem. Dlatego w procesie rekrutacji postawiliśmy na dobór kandydatów m.in. poprzez sytem wartości. Okazało się, że postawianie na ludzi wierzących w podobne rzeczy do nas, stało się motorem do zatrudniania odpowiednich osób. Dziś po kilku miesiącach od tamtej rewolucji wiem, że praca z ludźmi wyznającymi te same wartości w życiu jest po ludzku przyjemna i znacznie prostsza. Atmosfera pracy jest świetna, nie ma konfliktów. Pojawiające się znaki zapytania, można łatwo rozwiązać odwołując się do systemu wartości jaki został nakreślony. Jeśli miałbym nazwać to jednym słowem napisałbym: spokój. Tak, czuję spokój i zaufanie pracując z tymi ludźmi. W mojej branży to bardzo ważna kwestia.


Jakie są najważniejsze wartości w życiu / biznesie według nas


Postawiliśmy na pięć wartości. Wybierając je rozważaliśmy takie, które będą spójne z nami, naszym życiem rodzinnym, ale też tym, co jest ważne w życiu. Granica pomiędzy biznesem, a życiem osobistym jest tutaj bardzo cienka i pewnie czasami te dwie grupy mogą się przenikać. Według mnie, nie ma w tym nic złego. Bycie prawdziwym w tym co się robi jest przecież często najważniejsze dla dobrego samopoczucia i rozwoju. Nie przedłużając, wybraliśmy następujące wartości dla naszego zespołu:


Odpowiedzialność


Chciałbym pracować z ludźmi, którzy biorą odpowiedzialność za swoje czyny, ale też za sytuacje związane z klientem. Jeśli pomagamy komuś sprzedać lub kupić mieszkanie to jesteśmy odpowiedzialni za jego marzenia i majątek. Kiedy pomagamy uzyskać na taki cel kredyt hipoteczny, to bierzemy odpowiedzialność za to, aby klient sprawnie otrzymał go w najlepszym dla niego banku.

Przez wiele lat pracowałem w korporacjach bankowych, gdzie jest pełno ludzi pracujących z przymusu. Takich, którzy tak naprawdę nie chcą tam pracować. Tacy ludzie nigdy nie wezmą odpowiedzialności za swoją pracę, ani za klienta którego reprezentują. W naszym zespole, świecie jaki sobie stworzyliśmy chcę widzieć ludzi odpowiedzialnych w każdym aspekcie życia biznesowego. Życzę sobie, abyśmy przewidywali to, co może zrobić często nieświadomy klient. Chciałbym, aby nasi współpracownicy krytykując potrafili przekazać od razu pomysł na rozwiązanie sytuacji. To jest według mnie odpowiedzialność.


Rozwój osobisty


Uważam, że w świecie jakim przyszło nam żyć, to co dziś aktualne, za rok może już takie nie być. Dotyczy to każdego aspektu naszego życia, a wiedzy przede wszystkim. Co więcej, praca jaką wykonujemy – pomagamy klientom na rynku nieruchomości wyższych i Premium powoduje, że ciągle powinniśmy się uczyć się nowych rzeczy. Wiedza na temat: inwestycji deweloperskich, trendów wnętrzarskich, technik rozmów z klientami, social media, marketingu itd. ciągle się aktualizuje.

Dlatego rozwój osobisty jest tak bardzo dla nas ważną wartością. Zresztą to wartość jaka towarzyszy mojemu życiu od wielu lat. Zawsze dużo czytałem, szukałem inspiracji, chciałem wiedzieć więcej i byłem po prostu ambitym człowiekiem. Według mnie życie bez celów osobistych, czy zawodowych jest poddaniem się losowi. Moją intencją było zawsze kreować własną rzeczywistość i chciałbym tym zarazić nasz zespół.

Mówi się dziś, że przyszłością rynku pracy są ludzie, którzy posiadają szeroki zakres umiejętności. Dlaczego? Świat pędzi tak szybko, a rzeczy aktualne dziś, jutro stają się już nieprzydatne. Dlatego głęboko wierzę w to, że trzeba cały czas się uczyć.


Zdrowie


No to teraz ciekawostka. Nie zatrudniamy osób palących. To nie jest dyskryminacja, ale świadome podejście do spędzania czasu z ludźmi, którzy tak jak my i pozostali członkowie naszego zespołu dbają o swoje i innych zdrowie. Dlaczego mamy wdychać do płuc zapach, który nam nieodpowiada, oraz jest szkodliwy dla zdrowia? Czemu mamy narażać na to naszych klientów? Paliłem papierosy przez trzynaście lat i uważam to za niechlubny czas w moim życiu. Dziś nie palę od prawie ośmiu lat i wiem, że to tylko nałóg jak każdy inny.

Ważne jest dla mnie zdrowie. Zwracam uwagę, czy i jak ktoś o nie dba oraz czy troszczy się o swoją kondycję fizyczną. Czy wiecie, że dotleniony poprzez zajęcia sportowe mózg pracuje wydajniej? Taki człowiek jest mniej narażony na choroby wieńcowe, ma lepsze samopoczucie, a niektóre badania potwierdzają że ma lepszą wydolność seksualną. To też argument. Sport to również hartowanie charakteru, budowanie postawy wobec wyzwań jakie stawia nam życie. W branży nieruchomości odmowa jest czymś naturalnym, dla sportowca nie jest to wyzwaniem. To pewnie jedna z lepszych wartości, jakie można sobie dziś wyobrazić. Mam od wielu lat pasję do sportu. Wiem, że postawa sportowca pomaga generalnie w życiu.

Dla mnie zdrowie to jednak więcej, niż sam sport. To również odpowiednia dieta, unikanie alkoholu, stronienie od cukru. Nie jestem na specjalnej diecie, ale lubię wiedzieć co jem. I pewnie jak większość ludzi mam napady na chipsy solone, to generalnie staram się unikać tego typu jedzenia.


Uczciwość


Mamy taką zasadę z moją żoną, że patrzymy na naszych współpracowników przez pryzmat tego, czy się angażują w pracy oraz czy uczciwie wykonują swoje obowiązki. Jesteśmy w stanie wybaczyć potknięcia, czy sytuacje wynikające z braku doświadczenia. Mogę tak się zachować, jeśli jest to poparte szczerą chęcią bycia po prostu lepszym sobą. Jesteśmy lojalni i zaangażowani wobec naszego zespołu i tego samego od nich oczekujemy. Nie akceptuję sytuacji, jeśli ktoś nas oszukał.

Wierzę, że uczciwość jest wartością jaka musi zaistnieć. W świecie nieruchomości gdzie wiele osób sugeruje współpracę z pominięciem opłacenia podatku VAT jest to dla mnie podstawowy wskaźnik oceny. Dotyczy to zarówno naszych najbliższych współpracowników, jak i klientów. Życie pisze różne scenariusze i pewnie każdy z nas doświadczył tego, jak gorzko smakuje sytuacja, kiedy ktoś nas zawiódł. Chcemy tego uniknąć, dlatego stawiamy na ludzi uczciwych wobec prawa i generalnie uczciwych wobec życia.


Tolerancja


Dopóki ktoś jest uczciwym i dobrym człowiekiem oraz nie wykonuje powszechnie uznanych za złe uczynki to nie interesuje mnie jego kolor skóry, ani wyznanie czy też preferencja seksualna. W dzisiejszym świecie należy być otwartym. Nie warto szukać złego, gdzie go nie ma.

Dopóki jesteśmy dobrymi ludźmi, wszyscy jesteśmy tacy sami i najpiękniej opisują to dzieci. Moja córka ma prawie sześć lat i nigdy nie powiedziała o osobie o odmiennym niż biały kolor skóry inaczej, jak nazywając go po prostu po imieniu. To jest piękna postawa i taką chciałbym stworzyć w naszym zespole. Chcę być dobrym człowiekiem, chcemy pracować tylko z takimi ludźmi. Nie interesują mnie plotki, intrygi, szkalowanie kolegów z pracy, czy branży. Uważam to za przypadłość słabych ludzi, a my budujemy przecież nasz Super Team.


Wartości w biznesie. Jak system wartości pomaga w prowadzeniu firmy?


Moje cele biznesowe na 2020 są niezmienne. Budujemy zespół, jaki stanie się TOP5 wśród agencji rynku wyższego i Premium w Warszawie. Zamierzam stać się jednym z najlepszym agentów nieruchomości na rynku warszawskim. Nadal chcę być lepszym tatą dla Antosi i przyjacielem w życiu dla mojej Oli. Dziś również wiem, że trzeba się cieszyć z każdego małego kolejnego kroku w kierunku realizacji celów. Każdego dnia chcę czuć, że przechodzę przez życie świadomie. To ja nim kieruje i mam wpływ na moje cele zawodowe i osobiste.

Droga czytana jako doświadczenia jest ważniejsza, niż sam osiągnięty cel. Wartości są podstawą tego wszystkiego. Mam wrażenie że bez ich prawidłowego określenia miotamy się w codziennych wyborach. Zamiast stać się przewidywalnym liderem mógłbym zachowywać się jak chorągiewka na wietrze. Zamiast podejmować dobre, chociaż czasem trudne decyzje, dokonywałbym wybory po najprostszej linii w danej sytuacji.

Wartości w mojej firmie pomagają zarządzać moim zespołem agencji nieruchomości, ponieważ wiem do czego powinienem się odwołać. Pomagają również naszym współpracownikom, ponieważ wiedzą czego od nich oczekujemy w wielu sytuacjach. Ten sam system wartości wdrożyliśmy z Olą również w jej zespole – departamencie kredytów hipotecznych. W tej sytuacji jako cała firma staliśmy się przewidywalnym pracodawcą i to jest kolejna wartość dodana.


W jaki sposób wdrożyliśmy wartości w naszej firmie?


Najważniejsze wartości w życiu naszej firmy stały się faktem. Pewnego dnia po prostu jest zakomunikowaliśmy. Następnie zaczęliśmy o nich rozmawiać, szukać przykładów w życiu oraz pracy. Kolejną rzeczą było ich spisanie w sposób formalny. Dziś stały się częścią jednej z procedur w naszej firmie pokazującej określoną przez na misję, wizję oraz wartości. Teraz przed nami rzecz najważniejsza, czyli wdrożenie ich w życie. Jaki mamy na to pomysł? Zawsze uważałem, że to, co najprostsze jest najlepsze, dlatego nie wymyślam nic nadzwyczajnego. Chcę tak często jak to tylko możliwe, rozmawiać z ludźmi na temat wartości. Wbrew pozorom okazji jest mnóstwo.

Podam tu tylko kilka przykładów. Dyskutujemy o odpowiedzialności za każdym razem, kiedy rozmawiamy o wynikach naszej pracy i sposobach realizacji naszych celów. Stworzyliśmy bibliotekę rozwoju osobistego w pracy i kupujemy do niej książki, które pomogą dbać o nasz rozwój osobisty. Czytamy je i zachęcamy naszych współpracowników do tego samego. Raz w tygodniu uprawiamy wspólnie sport. To naprawdę nic trudnego, wystarczy chcieć. Jak w życiu z wieloma rzeczami. Najważniejsze wartości w życiu każdej firmy z całą pewnością mogą pomóc wznieść jej zarządzanie na wyższy level. Jesteśmy tego przykładem.


Posiadamy wartości, co dalej?


Żyjemy około 27.000 dni. Taka perspektywa pokazuje, że warto skupić się na tym, co naprawdę w życiu jest ważne. Choć praca jest dla mnie czymś nadającym rytm w moim życiu nie jest wartością najważniejszą. Chcę być dobrym ojcem oraz mężem i właśnie rodzinę stawiam jako wartość nadrzędną w moim życiu. Uwierzcie, że dla osoby takiej jak ja – posiadającej dominujący talent odpowiedzialności według testu Gallupa, nie było łatwo do tego dojrzeć. Lubię pracować, przez wielu zostałbym określony mianem pracoholika i dlatego musiałem sobie to poukładać w głowie. Rodzina jest najważniejsza, a cud patrzenia na rozwój Twojego dziecka to dar niebios. Nie jestem osobą bardzo uduchowioną. Staram się szukać odpowiedzi na różne trudne w życiu pytania. Najważniejsze wartości jakie stworzyliśmy wspólnie, pomagają znaleźć odpowiedź na wiele z takich właśnie pytań, bądź wątpliwości.

Jestem na takim etapie mojego życia, że czuję się dobrze ze sobą. Wiem, że podążam w prawidłowym kierunku według zasad jakie są dla mnie ważne. Co więcej pracuję z ludźmi, którzy myślą podobnie i czas spędzony z nimi jest dla mnie dobrym doświadczeniem. Rodzina, którą kocham sprawia, że chce mi się jeszcze ciężej pracować i każdą wolną chwilę spędzać z nimi i tak w kółko. To jest chyba najważniejsza lekcja jaką wyciągnąłem po wprowadzeniu wartości do naszego życia. Żyję w sposób świadomy oraz zgodny z samym sobą. Abstrahując od wiary, wyznania i innych ważnych kwestii. Wartości w życiu mogą zbudować spokój w każdej części świata, w każdym kraju oraz mieście. Tego Wam życzę, jak w piosence “Sobie i Wam” z Męskiego Grania, którą tak na marginesie uwielbia moja córka: “życzymy sobie i wam by nas było stać na święty spokój”


Dawid Małycha – Managing Director Małycha Nieruchomości Premium


Obserwuj mnie w Social Media: Facebook i Instagram i YouTube


Inne, ciekawe artykuły:


Sprawdź blog pośrednictwa kredytów hipotecznych MBF:


Sprawdź blog agencji nieruchomości MNP:


Jestem urodzonym sprzedawcą. Instytut Gallupa wskazał moje talenty jako: Osiąganie, Ukierunkowanie, Rywalizacja, Poważanie, Dyscyplina. Innymi słowy wykonuję zawód w 100% dopasowany do moich naturalnych predyspozycji i jestem skutecznym agentem. Rekord sprzedanych nieruchomość w jednym miesiącu to blisko 10 mln złotych. Najciekawsza transakcja to sprzedaż apartamentu za 4 mln złotych i zakup z tymi klientami domu za 3,5 mln złotych miesiąc później. Pracuję tylko na umowach wyłącznych. Poznaj Moją Super Moc – Sprzedaję 9 na 10 nieruchomości. 30% z nich sprzedaję pierwszego dnia.

Leave a commentNajnowsze artykuły

Skontaktuj się z Dawidem

©2021-2023 Dawid Małycha