Co motywuje ludzi do rozwoju?

Motywacja współpracowników kiedy prowadzisz profesjonalny zespół sprzedaży jest prawdopodobnie jednym z najważniejszych elementów Twojej układanki sukcesu. Możesz mieć jasno określoną wizję rozwoju, oraz precyzyjnie dobrane pod to cele. Bez ognia w sercach Twoich handlowców nie osiągniesz założonych celów. Dziś opowiem Ci o moich trzech kluczowych motywacjach, jakie stosuję w pracy z naszym MNP Super Team.

Ostatnim razem napisałem artykuł o tym kiedy warto rozpocząć pracę w nieruchomościach. Wspominałem tam o tym, że wiek w pracy sprzedawców może mieć duże znaczenie. Młode osoby jest dosyć łatwo zmotywować, ale starsze i bardziej doświadczone choć trudniej to efekt zazwyczaj jest bardziej trwały. Nieruchomości to branża, w której wiek zyskuje. Im starszy jesteś, tym poważniej możesz być traktowany przez swoich klientów. Dlatego osobiście szukam handlowców z kilkuletnim stażem pracy, idealnie po 30 roku życia i może Was zaskoczę, ale nie mam górnej granicy.


Motywacja Zespołu – Szkolenia 


Motywuje nas wiele rzeczy, zarówno tych materialnych, jaki i niematerialnych. Pracuję z zespołami handlowymi już wiele lat i zauważyłem, że można wyszczególnić pewne standardy motywacyjne. Szczególnie jeśli rozmawiamy o sprzedażowym środowisku, gdzie handlowcy są zatrudnieni w ramach umowy B2B. W naszym MNP Super Team postawiłem na rozwój. Ta branża jak żadna inna nakazuje pozyskiwać wiedzę z różnych obszarów.

Dlatego postanowiłem, że w każdym miesiącu (w 2022) będziemy się szkolić. Tak naprawdę w roku poprzednim było podobnie, ale nie z tak dużą częstotliwością. Dziś stoję na stanowisku, że nie ma nic lepszego do rozwoju zespołu i budowy jego motywacji, niż jego rozwój. Na koniec poprzedniego roku zrobiłem ankietę wśród mojego zespołu. Chciałem sprawdzić, co jest nam potrzebne. Rozwój osobisty pojawiał się w większości odpowiedzi.

Bardzo się z tego powodu cieszę, ponieważ dla mnie rozwój osobisty to właściwie całe moje zawodowe życie. Kiedy je zaczynałem nie miałem łatwo. Wynajmowałem jeden pokój z dwoma kolegami i pracowałem na infolinii jednego z banków. To nie była łatwa praca, musiałem przekonywać innych aby nie rezygnowali z usług banku. Ale była jedyną jaka mogła sfinansować moje weekendowe studia i dać pieniądze na naukę angielskiego. Zacząłem się uczyć tego języka dopiero w wieku 25 lat. Wiedziałem jednak, że ciężką pracę i skupieniem na swoim rozwoju zajdę znacznie dalej. 5 lat później zostałem dyrektorem departamentu sprzedaży w innym banku. I nadal wierzyłem w rozwój osobisty. Dziś nadal to moja dewiza życiowa, jaką teraz przelewam na nasz zespół.


Niezależność jako motor motywacji zespołu 


Ludzie w sprzedaży cenią niezależność. Jest to trudny wątek, bo kiedy zatrudniasz na umowie współpracy nie możesz oczekiwać zaangażowania jak w umówię o pracę. I tutaj Cię zaskoczę. W naszym zespole pracujemy stacjonarnie, to oznacza że zaczynamy każdy dzień w biurze. Jeśli nie mamy spotkań na zewnątrz pracujemy w biurze. Dzięki temu efektywność pracy jest większa. Poza tym wychodzę z założenia, że jeśli ktoś nie chce zarabiać pieniędzy, a ta branża jak żadna inna na to pozwala, to nie ma sensu abym mu na siłę udowadniał że taki system w długiej perspektywie jest lepszy.

Dlatego poza wspomnianym wyżej rozwojem osobistym staram się dać maksymalnie dużo swobody w osiągnięciu celów i wybraniu drogi. Z mojej perspektywy ważne jest abym pokazał różne możliwości i kierunki, a ludzie niech dobiorą dla siebie takie, jakie im będą najbliższe. Stąd w naszym zespole powstała książka MNP Lead System, gdzie pokazujemy 18 różnych sposobów na pozyskanie klienta. Ta książka jest częścią całego szkolenia wstępnego i jedną z trzech jakie czytają nasi nowi agenci. Dwie pozostałe to wspominane na moim blogu MNP Sales Book i MNP Social Media System.


Kto nie chce być bogaty?


Jest taka reklama lotto, jaką lubię. Lektor podczas niej mówi: “pieniądze szczęścia nie dają, ale Ty to sprawdź” Zgadzam się. Pieniądze to tylko środek do innych celów, oraz do realizacji marzeń. Bez nich jednak życie jest ciężkie, a wiele sytuacji staje się problemem. Wolę ich nie mieć, dlatego jestem osobiście skupiony na modelu zarabiania pieniędzy. Chcę żyć wygodniej, chcę zapewnić córce świetną edukację i chcę, aby moi bliscy czuli się bezpiecznie. Moje cele to inwestowanie w nieruchomości. Tu kieruję nadwyżki, jakie zgromadzimy w naszej rodzinie. I teraz dlaczego o tym piszę? Bo pracuję w branży, w jakiej mogę motywować moich współpracowników właśnie poprzez element wynagrodzenia.

Wiele osób dołączyło do naszego MNP Super Team właśnie z powodu pieniędzy. Mieli dosyć pracy po osiem godzin i przewidywalnego wynagrodzenia, które nie spełniało ich oczekiwań od życia. Doskonale to rozumiem, ponieważ kiedyś wiele lat temu czułem dokładnie to samo. Jakie są zarobki w pośrednictwie nieruchomości? Nie są normalne. Ale ta praca też do normalnych nie należy. Ludzie, podobni do mnie, którzy traktują ją jako styl życia, potrafią zarabiać bardzo dobrze – znacznie ponad średnią krajową. Ale ja nie jestem zwykłym agentem nieruchomości i chyba nie mam takich w zespole. Mamy wgrany model zarabiania wysokich wynagrodzeń za naszą pracę dla naszych klientów.


Motywacja to temat rzeka. Kiedyś napisałem o tym rozdział do mojej książki, której niestety nigdy nie wydałem. Książka – Menadżer Sprzedaży – miała się stać moim pożegnaniem z pracą w korporacji. Spełniła swoje zadanie, może kiedyś wrócę do pomysłu publikacji. Dziś mogę powiedzieć, że im starszy jestem, tym bardziej się przekonuję, że ludzim nie można niczego nakazać. Można wskazać kierunki. Najlepiej kilka, bo jesteśmy różni i każdy ma swoją własną drogę na osiągnięcie celu. Chyba tak staram się pracować z naszym zespołem, kładąc nacisk na rozwój, niezależność, oraz zarabianie pieniędzy.


Dawid Małycha – Managing Director Małycha Nieruchomości Premium


Obserwuj mnie w Social Media: Facebook i Instagram i YouTube


Inne, ciekawe artykuły:


Sprawdź blog pośrednictwa kredytów hipotecznych MBF:


Sprawdź blog agencji nieruchomości MNP:


Jestem urodzonym sprzedawcą. Instytut Gallupa wskazał moje talenty jako: Osiąganie, Ukierunkowanie, Rywalizacja, Poważanie, Dyscyplina. Innymi słowy wykonuję zawód w 100% dopasowany do moich naturalnych predyspozycji i jestem skutecznym agentem. Rekord sprzedanych nieruchomość w jednym miesiącu to blisko 10 mln złotych. Najciekawsza transakcja to sprzedaż apartamentu za 4 mln złotych i zakup z tymi klientami domu za 3,5 mln złotych miesiąc później. Pracuję tylko na umowach wyłącznych. Poznaj Moją Super Moc – Sprzedaję 9 na 10 nieruchomości. 30% z nich sprzedaję pierwszego dnia.

Leave a commentNajnowsze artykuły

Skontaktuj się z Dawidem

©2021-2023 Dawid Małycha